Well-being – czym jest i dlaczego to stało się tak popularne?
Z pojęciem well-being najczęściej spotykamy się w świecie biznesu. Nie można go jednak uznać za kolejne słowo ze słownika ludzi pracujących w korporacji. Well-being to postawa, jak i wyzwanie, któremu w dzisiejszych czasach musi sprostać praktycznie każde przedsiębiorstwo.
Well-being jako narzędzie motywacyjne pracowników
Well-being w organizacji to wszelkie działania mające na celu zapewnienie pracownikom tzw. dobrobytu. Od tego, jakie rozwiązania zostaną wykorzystane w danej firmie, zależy m.in. jej dalsze powodzenie. Wiadomo bowiem, że losy przedsiębiorstwa spoczywajątakże w rękach pracowników. Zadaniem pracodawcy jest więc uczynić wszystko, by byli oni jak najbardziej zmotywowani do pracy i chcieli współtworzyć sukces firmy.
Wciąż jeszcze powszechnym błędem pracodawców jest myślenie, że jedyną motywacją pracowników jest wynagrodzenie. Owszem, dla wielu pieniądze mają ogromne znaczenie, lecz firma powinna oferować coś jeszcze. Well-being zakłada pojęcie holistyczne pracownika. To, czy będzie on zadowolony z pracy, zależy nie tyle od pensji, co od poczucia, że jest on przez przedsiębiorstwo zaopiekowanyniemal pod każdym kątem.
Co składa się na well-being w organizacji?
Zastanówmy się, kim jest zmotywowany pracownik. Na pewno jest to osoba, która przede wszystkim chce przychodzić do pracy, nie czuje zniechęcenia wobec swoich obowiązków. Praca jest miejscem, w którym lubi przebywać, w której chce się spełniać i w której czuje, że może rozwijać swoje umiejętności – indywidualnie, jak i na rzecz zespołu czy całej firmy. Aby jednak taka motywacja miała miejsce, pracownik powinien mieć zapewniony dobrobyt. Na ten z kolei składają się np. stabilne warunki pracy, dobra atmosfera w zespole, benefity, z których pracownik może korzystać także prywatnie. Mówimy tutaj m.in. o opiece medycznej, integracjach czy preferencyjnych warunkach korzystania z obiektów sportowych – tak, aby pracownik mógł zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem zawodowym.
Ta równowaga, znana również jako work-life balance, ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Im będzie ona lepsza – tym większa motywacja pracowników. Nie znaczy to jednak, że firma powinna postawić np. tylko na pakiety sportowe i oferować wszystkim zatrudnionym tę samą formę rekreacji. Wręcz przeciwnie – ważne jest wsłuchiwanie się również w indywidualne potrzeby pracownika i wychodzenie im naprzeciw.
Well-being czyli jak podchodzić do pracowników
Systemy motywacje w firmie mogą występować w przeróżnych wydaniach. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy coraz trudniej jest, ze względu na dużą liczbę zatrudnionych, każdemu zapewnić tę indywidualną opiekę. W Bieg Po Zdrowie ten problem rozwiązany jest uniwersalnym, ale zarazem, spersonalizowanym narzędziem. Program, w którym każdy z pracowników może ustalić swoją ścieżkę dobrobytu – poprzez wybór aktywności sportowej czy opiekę trenera/dietetyka, a wszystko to okraszone elementem motywującym – grywalizacją. Dzięki temu, za pomocą jednego narzędzia, jesteśmy w stanie zadbać o well-being pracowników, dając każdemu z nich odpowiedź na ich indywidualne potrzeby.
Well-being w pracy to świetna metoda na nagradzanie pracowników, co pozwala na umacnianie w nich poczucia zadowolenia z miejsca zatrudnienia. To przede wszystkim jednak doskonały sposób na to, by budować z pracownikami pozytywne relacje – one zaś są w stanie zagwarantować pełne zaangażowanie w codzienne obowiązki i chęć podejmowania nowych wyzwań. Najważniejsze, że nie ma tutaj przegranych. Dzięki well-being pracodawcy mogą liczyć na wydajność i przywiązanie pracowników, a ci z kolei – na miejsce pracy, w którym czują się spełnieni i osiągają takie korzyści jak – dobre samopoczucie, dobra kondycja fizyczna, zachowanie zdrowia i opieka nad ich najbliższymi.