Ruch to zdrowie, czyli dlaczego wysiłek fizyczny jest taki ważny
Statystki są zatrważające. W 2017 roku tylko 16% Polaków spełniłonormy tyczące się poziomu aktywności fizycznej w czasie wolnym, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Choć wiedza o tym, że ruch stanowi fundament naszego zdrowia psychicznego i fizycznego jest powszechna, wciąż trudno jest wygospodarować czas lub chęci, by poważnie zainteresować się tym tematem. Skutki zaniechania aktywności fizycznej z kolei nie napawają entuzjazmem. Co trzeci Polak ma nadwagę, a co piąty cierpi na otyłość.
Jak przekonać siebie i bliskich do tego, by ruszać się więcej? Co zrobić, aby sport, nawet w minimalnym zakresie, był przyjemnością, nie kojarzył się ze zbędnym wysiłkiem czy wyrzeczeniami? Nie pozostaje nic innego, jak zacząć od siebie. Tylko poprzez swoją proaktywną postawę możemy dać dobry przykład naszym najbliższym, a w dobie mediów społecznościowych – pokazać także osobom spora grona znajomych, jak dobroczynne działanie ma aktywność fizyczna.
Korzyści z uprawiania sportu
Chcesz w końcu postawić na aktywność fizyczną? Najpierw dowiedz się, dlaczego warto.
Ruch to najskuteczniejszy sposób na spalenie kalorii, ale także na przyspieszenie metabolizmu. Musi jednak być uprawiany systematycznie, np. co dwa dni, a także nie krócej niż przez 30 minut. Taka regularność przyczynia się także do podniesienia poziomu dobrej frakcji cholesterolu – zmniejszamy tym samym ryzyko zachorowania na miażdżycę czy chorobę wieńcową. Aktywność fizyczna to doskonała metoda na wzmocnienie mięśni, a przez to- utrzymanie prawidłowej postawy, pozbycie się bóli pleców, zwyrodnień stawów. Inna cenna korzyść to zdecydowane zmniejszenie napięć i stresu. Podczas wysiłku w organizmie wydzielane są endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie i uwalniają od lęków, nerwów.
Jak zachęcić siebie do ćwiczeń fizycznych?
Aby aktywność ruchowa była dla ciebie przyjemnością, musisz zacząć tak właśnie o niej myśleć. Podejdź do tego tematu zupełnie naturalnie. Nie traktuj tego jak wyzwanie życia, lecz bardzo spokojnie, jak coś zupełnie zwyczajnego, ale jednak dającego radość. Wkrótce przekonasz się naprawdę, jak wielką frajdę daje ci sport. Na początek wybierz coś, co lubisz robić. Może to być na przykład taniec, zumba, bieganie. Jeżeli miałeś dużą przerwę w sporcie, nie nastawiaj się na tzw. wyniki. Zacznij od krótkich treningów, np. zamień spacer na szybki marsz, zamiast całego treningu z płytą zrób rozgrzewkę i kilka pierwszych ćwiczeń. Pamiętaj, by do wszystkiego podchodzić stopniowo. Nie ćwicz za często, ale 1-2 razy w tygodniu.Potem zwiększaj częstotliwość, długość i intensywność treningów. Jednocześnie, wprowadź filozofię ruchu do swojej codzienności. Zamiast windy, wybieraj schody, zamiast jazdy autobusem przez całą trasę – wysiądź przystanek wcześniej i przespaceruj się kawałek. Twoje ciało przyzwyczai się do bycia w ruchu, więc z czasem treningi będą dla niego naturalnym stanem.
Czy sport jest dla każdego?
Mimo że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, nie każdy powinien z niej korzystać. Przede wszystkim nadmierny wysiłek nie służy osobom, które chorują przewlekle i mają problemy z sercem. Tutaj wręcz przeciwnie – zalecane jest więcej odpoczynku, a wszelki wysiłek należy ograniczyć do minimum. Do sportu trzeba mieć bowiem zdrowie, dlatego dopóki nie odczuwasz poważnych dolegliwości ze strony organizmu, wykorzystaj ten moment. Wprowadzenie aktywności fizycznej w życie, jak i stosowanie całej filozofii wellbeing zaprocentuje na przyszłość. Jeżeli będziesz już mieć podstawy, czyli zbudujesz u siebie minimum kondycji, możesz ruszać dalej. Dobrą metodą na zmotywowanie się do ćwiczeń jest rywalizacja – oczywiście zdrowa i w zakresie możliwości każdego zuczestników. Możesz wraz z kolegami i koleżankami w pracy wystartować w takiej rywalizacji i mierzyć się np. na przebyte kilometry, spalone kalorie itp. Taką formę wspólnej zabawy i sportowych wyzwań proponujemy w Bieg Po Zdrowie.
Pamiętaj, twoja przyszłość to nie tylko sytuacja zawodowa i prywatna, ale także stan ciała i ducha. Jesteś gotowy/gotowa, aby podjąć rękawice i zawalczyć o własne zdrowie? Wpraw się w ruch, baw się dobrze i obserwuj, jak coraz lepiej ci idzie. Do dzieła!